آشنایی با پکیج دیواری

 

پکیج دیواری چیست ؟

 

پکیج دیواری یا heating package دستگاهی است که به طور همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ را برای واحدهای مسکونی در آپارتمان ها فراهم می کند. پکیج دیواری از نظر نحوه قرارگرفتن در دو نوع دیواری و زمینی وجود دارند که می توان آن ها را به جای کابینت، بر روی دیوار یا روی زمین نصب نمود.

در واقع پکیج  دیواری یک وسیله خانگی است که نه تنها آب گرم مصرفی خانه را فراهم می کند، بلکه با ایجاد مداری گرمایشی باعث ایجاد گرمایش در خانه ها و یا ادارات می شود. در قدیم این موتورخانه ها بودند که مجهز به یک سیستم بزرگ اقدام به گرم کردن منبعی از آب گرم بودند. سپس با مداری بزرگ آب گرمی را روانه سیستم های گرمایش خانه که عمدتاً رادیاتور بود، ارسال می کردند و همین موضوع گرمایشی به همراه داشت.  پکیج دیواری یک وسیله مکانیکی الکترونیکی است که بواسطه یک مشعل کوچک همان کار را در مدار کوچک تر انجام می دهد و باعث گرم شدن آب می شود. سیکل پکیج دیواری دو منظوره است، یعنی هم آب گرم مصرفی را فراهم می کند و هم آب گرم مدار گرمایش را تولید می کند.

چند مدل پکیج داربیم؟

تک مبدل : در این نوع پکیج ها با یک مبدل هم آب گرم مصرفی و هم آب گرم گرمایش تولید می شود. در واقع یک مشعل وجود دارد و یک مبدل. وقتی شیر آب مصرفی گرم باز می شود، فلوتری که در پکیج نصب شده است اولویت را به آب گرم مصرفی می دهد و در واقع مبدل به حالت دوبل در می آید و شعله با قدرت آب را گرم می کند تا از طریق خروجی برای مصرف آماده شود

دو مبدله :  این نوع پکیج ها همانگونه که از نامشان مشخص است دارای دو مبدل هستند. مبدل اصلی و یک مبدل به نام مبدل صفحه ای .مبدل اصلی کار گرمایش سیستم گرمایشی را انجام می دهد و مبدل ثانویه و یا صفحه ای کار گرمایش آب مصرفی را عهده دار است.در این پکیج ها وقتی آب مصرفی گرم باز می شود، پمپ گردش آب شهر را در مبدل صفحه ای و یا ثانویه ایجاد می کند.در مبدل های ثانویه شعله ای وجود ندارد، ولی وقتی پمپ آب را در مجاورت آب گرم گرمایش بواسطه چرخش آب قرار می دهد، آب مصرفی گرم می شود.

استفاده از پکیج بهتر است یا بخاری گازی ؟

با توجه به اینکه بخاری گازی از گاز مایع استفاده و حرارت لازم را برای گرم کردن محیط تولید می کند و همچنین اتصال به گاز شهری توسط شیلنگ های مخصوص انجام می شوند و ممکن است اتصال به درستی انجام نشده و گاز نشتی داشته باشد که این مسئله خطر گاز گرفتگی و همچنین احتراق را افزایش می دهد در نتیجه بخاری گازی امنیت کمتری نسبت به پکیج های دیواری دارد.

همچنین پکیج برای گرم کردن فضا آب داغ را درون رادیاتور ها به گردش در آورده و به صورت غیر مستقیم باعث انتقال حرارت به محیط می‌شود که خطری به همراه ندارد . اما بخاری های گازی به صورت مستقیم با روشن کردن و شعله گرفتن دستگاه باعث گرم کردن محیط می شود.

اگر میزان مصرف و هزینه وسیله گرمایشی برای شما اهمیت دارد و به دنبال یک منبع گرمایشی با هزینه کم برای خرید ، نصب و هزینه های قبوض هستید باید بدانید که هزینه های خرید دستگاه پکیج ، نصب و میزان مصرف پکیج نسبت به بخاری بیشتر بوده و هزینه های بیشتری روی دست شما می گذارد . همچنین پکیج نیاز به سرویس و تعمیر به صورت دوره‌ای دارد تا بتوان از عملکرد ایمن آن مطمئن شد.

از نظر کارایی و راندمان نیز بخاری گازی راندمان بیشتری نسبت به پکیج دارد.

اما در صورتی که به زیبایی فضای خود اهمیت زیادی می دهید و ترجیح می دهید منبع گرمایشی را انتخاب کنید که باعث زیبایی فضای شما شود پکیج در رقابت با بخاری گازی پیروز شده و می توانید با استفاده از پکیج و مدل های خاص و زیبای رادیاتورهای موجود در بازار باعث زیبایی فضای خود شوید. هم پکیج و هم بخاری گازی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند ، بنابراین نمی توان گفت که پکیج بهتر است یا بخاری گازی و کاربران باید با توجه به نیازهای خود هر کدام از این دستگاه ها که با ترجیحات آنها تطابق بیشتری دارد را انتخاب کنند.

یکی از راه کار تعمیر کار حرفه ای داشتن تخصص و مهارت با داشتن مدرک فنی حرفه ای می باشد. آموزشگاه کارآفرینان آرین با برگزاری دوره های پکیج دیواری شما را به سرویسکار ماهر تبدیل میکند

 

 

 

  • maryam.ghobadi
    06ام مهر 1402

    مچکر. عالی بود

  • نظرات بسته شده است.